RPG Gezegeni
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RPG Nedir?

Aşağa gitmek

RPG Nedir? Empty RPG Nedir?

Mesaj tarafından Hana Hioi Paz Mayıs 22, 2011 3:50 pm

Role Playing Game.. Yani Rol Oyunları. Bu sihirli dünya, gerçek dünyayı içinde barındırıyor. Konular, gerçek yaşamda olabilecek ya da olmaya yakın olabileceği gibi bilimkurgu da olabilir. Önemli olan bir hikayenin anlatılması. Evet her oyunda bir hikaye anlatılır ama RPG'lerde konu aslında oyundur. Tabi siz bu yapbozun parçalarını tamamlarken kötülerle iyilerin savaşını da vermeniz gerekir.

RPG Oyunlarının hikayeden oluşması, kimi zaman bir kerelik oyunlar olarak değerlendirilmesine yol açar. Evet belki oyunu tamamladığınızda ve hikayenin sonuna ulaştığınızda oyunu tekrar oynamak istemezsiniz ama RPG'lerin özelliği aynı zamanda kolay hazırlanabilir olmasıdır. Evet sizlerde RPG hazırlayabilirsiniz.
Ultima Online'ı ayırmamız gerekir. O başlı başına farklı bir oyun. Olaylar birbirini takip eder. Yaşar ya da ölürsünüz. Oyunun kaderi oyuncunun elindedir ve bu şekilde olan RPG ve FRP'ler her zaman daha çok sürükleyicidir. Şu an Ultima Online yaklaşık 150 milyon insan tarafından bilinmekte ve oynanmaktadır.


Olması Gerekenler

Bir RPG'de olması gerekenler şunlar:
- Bir konu/hikaye/senaryo.
- Belli özelliklere sahip karakter grupları (Soylular, köleler, rahipler, halk, esnaf, kahramanlar vs.)
- Karakterlere ait özellikler (para, saldırı, görünüm, zeka, sihirler gibi..) mutlaka bulunur.
- Bir harita. (Oyunun içinde geçtiği)

Bir Hikayesi Olan Oyunlar

RPG, Role Playing Game'nin kısaltması. Bu oyuncuların anlamlandırıldığı ve hepsine bir görev yüklenen oyunlardır. Hikaye değişken olabilir. Aşk, savaş, destan, kardeşlik, kahramanlık, bilimkurgu, mafya gibi yüzlerce konuda rpg hazırlanabilir. Sonuçta önemli olan oyuncuların anlamlandırılması.
Hikaye olmadan hazırlanan RPG yoktur. Sadece HP, MaxHP, MP, MaxMP gibi değişkenlerle RPG oluşturulamaz. Konu mutlaka olmalı. Örneğin savaş (rpg'de çok kullanılan bir tema) mutlaka vardır ve bu savaşın bir nedeni vardır. Bu neden oyun başında açıklanır.
Peki FRP Nedir? Bu ise Fantasy Role Playing Game. Hayal dünyasındaki karakterlerle yapılan RPG'lerdir. Gerçek hayatla ilgisizdir çoğu zaman.

Senaryo & Oyun

RPG (ve FRP) türü oyunlarda bir senaryo vardır. Bu senaryo yaşanmalıdır. Evet kararları siz verirsiniz ve oyunun kahramanı olursunuz belki ama senaryoyu gerçekleştirmek gibi bir göreviniz vardır. Bu görevi ise senaryoyu baştan yazarak çözebilirsiniz. RPG'de senaryonun dışına çıkmanız imkansız, aksi halde oyunu bitiremezsiniz zaten.
Yönetici ve hakem yazar, sizler ise canlandıran yani oyuncular. Bu ikilem her zaman RPG'lere konu olur. Öncelikle senaryo yazılır, sonra gerçekleştirilmek üzere gerisi sizlere bırakılır.

Siz Oyundasınız

Oyuncu sizin oyuna yansımanızdır. Onu istediğiniz şekilde şekillendirebilir, yetenekler kazandırabilirsiniz. Oyuna özel karakterlerden bahsetmiyoruz. Tamamen siz. Puan, birim farketmez. Akıl, koruma, saldırı, hız, para tamamen şekillendirdiğiniz insanın özellikleridir. Hatta bazı RPG'lerde kendi kıyafetinize kadar seçebilmektesiniz. Oyunun kaderi ellerinizde..

RPG Hazırlamak İçin..

Bir RPG oyununu sahip olmak istiyorsanız, öncelikle bir programlama dilini bilmelisiniz. C/C++, Java, Vbasic, Qbasic gibi programlarla RPG hazırlayabilirsiniz. Fakat size kolaylıklar sunan RPG Maker (RPG Yapıcı) programlar var. Bunlardan en çok bilinen English RPG Maker 2000 (2k). Son çıkan sürümü ise RPG Maker 2003 (2k3). Bu program ile de RPG'ler yaratabilirsiniz. RPG Maker ile hazırlayacağınız RPG'ler hep tek tip olacaktır (Tabi kaliteli bir grafik çizimi sizlere yardımcı olacaktır). Bu nedenle bir programlama dilini bilerek daha özgür RPG'ler hazırlayabilirsiniz.

Hala soruları olanlar özel mesaj yoluyla bizlere ulaşabilirler... İyi oyunlar

_________________
RPG Nedir? 07
Hana Hioi
Hana Hioi
Vampir(Soylu)
Vampir(Soylu)

Mesaj Sayısı : 85
Kayıt tarihi : 21/03/10
Yaş : 24

Karakter sayfası
Karakter ismi : Hana Kuran
Karakter Statüsü: Soylu vampir
RP Puanı:
RPG Nedir? Left_bar_bleue95/100RPG Nedir? Empty_bar_bleue  (95/100)

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz